Bezpieczeństwo IT

Bezpieczeństwo IT

Krótko mówiąc, cyberbezpieczeństwo jest dokładnie tym, czym się wydaje. Jak podsumowuje Chris Coleman, prezes Woz U, cyberbezpieczeństwo to „praktyka ochrony danych elektronicznych, sieci, systemów komputerowych i innych poufnych informacji”.

W szczególności ta treść musi być chroniona przed cyberatakami. Celem cyberataków jest zazwyczaj sabotowanie procesów biznesowych, wyłudzanie pieniędzy od użytkowników lub uzyskiwanie dostępu, kradzież lub niszczenie poufnych informacji.

DLACZEGO CYBER-BEZPIECZEŃSTWO JEST TAK WAŻNE
Cyberbezpieczeństwo jest ważne dla wszystkich, od rządów i dużych firm po właścicieli małych firm, pracowników, a nawet osoby prywatne w domu.

„Żyjemy w świecie niespotykanych powiązań” – mówi Josh Feinblum, CSO w DigitalOcean. „Każdego roku widzimy więcej urządzeń codziennego użytku podłączonych do Internetu. W tym samym czasie niemal każda część naszego życia jest śledzona elektronicznie. Obejmuje to wszystkie nasze dane dotyczące zdrowia, informacje finansowe, zużycie energii, to, co nosimy, kiedy wracamy do domu, dokąd podróżujemy i kiedy itp. Dysponując odpowiednimi danymi, maszyny mogą budować profile, które lepiej nas rozumieją, niż my sami rozumiemy. ”

PERSPEKTYWY PRACY
Biorąc pod uwagę masową (i rosnącą) potrzebę ochrony cyfrowej, nie dziwi fakt, że perspektywy zawodowe są bardziej korzystne niż kiedykolwiek. „Perspektywy zawodowe dla specjalistów od cyberbezpieczeństwa są niezwykle obiecujące, prawdopodobnie bardziej niż jakikolwiek inny przemysł w tej chwili” – mówi dr Michelle Moore, dyrektor naukowy na Uniwersytecie w San Diego.

Dane z BLS potwierdzają, że perspektywa pracy na lata 2016-26 jest znacznie szybsza niż średnia. Podczas gdy średnia stopa wzrostu dla wszystkich zawodów wynosi 7%, to 28% dla analityków bezpieczeństwa informacji: cztery razy więcej niż średnia.

Tymczasem w lipcu 2018 wg. badania McAfee z branży IT i liderów bezpieczeństwa cybernetycznego stwierdzono, że 82% respondentów zgłosiło brak umiejętności związanych z cyberbezpieczeństwem.

I pomimo tego ekstremalnego zapotrzebowania, nie ma wystarczającej liczby ludzi, aby zająć te kluczowe role. „Szacuje się, że w Stanach Zjednoczonych jest około 350 000 miejsc pracy w cyberbezpieczeństwie” – mówi Nadir Izrael. „Niedobór ten powoduje wysokie zapotrzebowanie na wykwalifikowany personel”.

Patrząc w przyszłość, ta różnica tylko rośnie. „Do 2021 roku zostanie oszacowanych 3,5 miliona niespełnionych stanowisk bezpieczeństwa”, mówi Casey Ellis, założyciel i dyrektor techniczny w firmie Bugcrowd. „Po prostu nie ma wystarczającej liczby specjalistów od cyberbezpieczeństwa”.

Implikacje tego niedoboru mogą niestety być drastyczne. „Tak jak chcielibyśmy wierzyć, że przyszłość będzie bezpieczniejsza i jaśniejsza niż ta, w której jesteśmy dzisiaj, to nie pasuje do najnowszej historii” – mówi Andy Ellis. „Rozwój nowych technologii – przynoszących niesamowite możliwości we wszystkich dziedzinach – prawie zawsze zawiera nowe możliwości niebezpiecznych strat. Ochrona przed tymi stratami zawsze będzie niezbędna dla przedsiębiorstw dużych i małych. ”

W ramach rozwoju w tej ścieżce kariery oferujemy zestaw szkoleń :

  1. Cisco Network Security 1
  2. Cisco Network Security 2

Dodaj komentarz